Skip to content

1743 Colgate PlUnion, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Jan 20, 2009

Property Information

Block2213
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
42%
Improvement Value:$30,600
58%
Total Assessment$52,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,734+3.1%
2024$11,376+6.2%
2023$10,715+2.0%
2022$10,501+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 5752, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1955