Skip to content

1344 Amherst AveUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jun 24, 1998

Property Information

Block2213
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
46%
Improvement Value:$23,500
54%
Total Assessment$43,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,790+3.2%
2024$9,491+6.2%
2023$8,939+2.0%
2022$8,761+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4681, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1953