Skip to content

1253 Coolidge Ave

Union, NJ 07083

Built 1967

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block2308
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
28%
Improvement Value:$35,200
72%
Total Assessment$49,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,997+3.2%
2024$10,661+6.2%
2023$10,041+2.0%
2022$9,841+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

DeedBook 6050, Page 533Recorded4/1/2015

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4865, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1967