Skip to content

1245 Coolidge Ave

Union, NJ 07083

Built 1933

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 22, 1986

Property Information

Block2308
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,600
38%
Improvement Value:$22,500
62%
Total Assessment$36,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,069+3.2%
2024$7,823+6.2%
2023$7,368+2.0%
2022$7,221+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3487, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1933