Skip to content

486 Whitewood Rd

Union, NJ 07083

Built 1939

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 10, 1993

Property Information

Block2504
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
39%
Improvement Value:$31,300
61%
Total Assessment$51,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,533+3.1%
2024$11,181+6.2%
2023$10,531+2.0%
2022$10,321+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4004, Page 73

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3402, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1939