Skip to content

259 Longview Rd

Union, NJ 07083

Built 1939

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Nov 26, 2004

Property Information

Block2504
Lot37
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
40%
Improvement Value:$30,600
60%
Total Assessment$51,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,399+3.1%
2024$11,051+6.2%
2023$10,409+2.0%
2022$10,201+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5470, Page 52

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 4608, Page 69

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 3451, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1939