Skip to content

549 Stratford Rd

Union, NJ 07083

Built 1941

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 11, 2003

Property Information

Block2603
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
44%
Improvement Value:$25,800
56%
Total Assessment$46,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,304+3.1%
2024$9,989+6.2%
2023$9,409+2.0%
2022$9,221+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5392, Page 848

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4770, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1941