Skip to content

502 Ellen St

Union, NJ 07083

Built 1928

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block2610
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,529
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,700
36%
Improvement Value:$24,000
64%
Total Assessment$37,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,337+3.1%
2024$8,083+6.2%
2023$7,613+2.0%
2022$7,461+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,529DeedBook 6542, Page 128Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,529DeedBook 6501, Page 2051Recorded3/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1928