Skip to content

504 Ellen St

Union, NJ 07083

Built 1928

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block2610
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,529
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
35%
Improvement Value:$26,000
65%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,940+3.1%
2024$8,668+13.0%
2023$7,674+2.0%
2022$7,521+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,529DeedBook 6500, Page 168Recorded2/21/2023

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5355, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1928