Skip to content

162 Indian Run Pkwy, NUnion, NJ 07083

Built 1934

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block2616
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
43%
Improvement Value:$27,700
57%
Total Assessment$48,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,863+3.2%
2024$10,531+6.2%
2023$9,919+2.0%
2022$9,721+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 6391, Page 2065Recorded11/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1934