Skip to content

170 Indian Run Pkwy,NUnion, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block2616
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
42%
Improvement Value:$29,200
58%
Total Assessment$50,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,198+3.1%
2024$10,856+6.2%
2023$10,225+2.0%
2022$10,021+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 6567, Page 2462Recorded12/20/2024

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6500, Page 2257Recorded2/17/2023

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5183, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1940