Skip to content

404 Wallingford Terr

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block2717
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
37%
Improvement Value:$28,800
63%
Total Assessment$45,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,214+3.1%
2024$9,903+6.2%
2023$9,327+2.0%
2022$9,141+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$512,500

From: DIAS, DAVID S & ANA R , DIAS, DAVID S & ANA R

To: TOBEL, ANDREW L & CAREN E , TOBEL, ANDREW L & CAREN E

Sq Ft1,823DeedBook 6381, Page 568Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$175,000

From: HEIZMANN, JANICE

To: DIAS, DAVID & RODRIGUES, MARIA

DeedBook 5851, Page 363Recorded2/8/2011

Property Built

Built

Year Built: 1929