Skip to content

677 Thoreau Terr

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
May 11, 2016

Property Information

Block2719
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
38%
Improvement Value:$25,800
62%
Total Assessment$41,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,343+3.2%
2024$9,058+6.2%
2023$8,531+2.0%
2022$8,361+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

DeedBook 6121, Page 572Recorded5/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1929