Skip to content

985 Union Terr

Union, NJ 07083

Built 1920

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block2901
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,111
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
41%
Improvement Value:$21,300
59%
Total Assessment$36,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,069+3.2%
2024$7,823+6.2%
2023$7,368+2.0%
2022$7,221+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 6297, Page 674Recorded11/27/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4197, Page 74

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4050, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1920