Skip to content

986 Park Terr

Union, NJ 07083

Built 1922

Last Sale Price
$343,500
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block4114
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
45%
Improvement Value:$19,800
55%
Total Assessment$35,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+3.1%
2024$7,779+6.2%
2023$7,327+2.0%
2022$7,181+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$343,500

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 6494, Page 2342Recorded12/27/2022

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 5619, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1922