Skip to content

939 Floyd TerrUnion, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$151,450
Last Sale Date
May 18, 1994

Property Information

Block2907
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
54%
Improvement Value:$17,300
46%
Total Assessment$37,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,337+3.1%
2024$8,083+6.2%
2023$7,613+2.0%
2022$7,461+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$151,450
DeedBook 4106, Page 331

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3496, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1929