Skip to content

971 Floyd TerrUnion, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 15, 1993

Property Information

Block2907
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
49%
Improvement Value:$20,800
51%
Total Assessment$40,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,869+3.2%
2024$8,591+6.4%
2023$8,077+2.1%
2022$7,911+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4013, Page 98

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 3441, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1929