Skip to content

875 W Chestnut St

Union, NJ 07083

Built 1930

Last Sale Price
$330,878
Last Sale Date
Nov 26, 2008

Property Information

Block2919
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,700
40%
Improvement Value:$29,300
60%
Total Assessment$49,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,952+3.1%
2024$10,618+6.2%
2023$10,000+2.0%
2022$9,801+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$330,878
DeedBook 5742, Page 581

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 5634, Page 36

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 5550, Page 159

Property Sale

Sale
$148,320
DeedBook 4951, Page 216

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4697, Page 110

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 3517, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1930