Skip to content

455 Conant Ave

Union, NJ 07083

Built 1957

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 8, 2000

Property Information

Block304
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
40%
Improvement Value:$30,600
60%
Total Assessment$51,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,399+6.5%
2024$10,704+6.2%
2023$10,082+2.0%
2022$9,881+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5024, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1957