Skip to content

412 Durling Rd

Union, NJ 07083

Built 1978

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block304
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
34%
Improvement Value:$38,800
66%
Total Assessment$58,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,142+3.1%
2024$12,741+6.2%
2023$12,000+2.0%
2022$11,761+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 6340, Page 873NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1978