Skip to content

1077 Lowden Ave

Union, NJ 07083

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block309
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,522
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
42%
Improvement Value:$28,300
58%
Total Assessment$48,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+3.1%
2024$10,574+6.2%
2023$9,960+2.0%
2022$9,761+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960