Skip to content

672 Winchester Ave

Union, NJ 07083

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block1206
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
42%
Improvement Value:$30,800
58%
Total Assessment$52,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,779+3.1%
2024$11,420+6.2%
2023$10,756+2.0%
2022$10,541+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 6265, Page 582Recorded5/30/2018

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 6078, Page 324NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1959