Skip to content

689 Evergreen PkwyUnion, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Date
Jan 28, 2011

Property Information

Block3104
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,200
46%
Improvement Value:$25,700
54%
Total Assessment$47,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,706+3.1%
2024$10,379+6.2%
2023$9,776+2.0%
2022$9,581+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 4928, Page 79

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 3630, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1950