Skip to content

641 Evergreen PkwyUnion, NJ 07083

Built 1954

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block3104
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,200
38%
Improvement Value:$36,500
62%
Total Assessment$58,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,120+3.1%
2024$12,720+6.2%
2023$11,980+2.0%
2022$11,741+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 5960, Page 217Recorded7/8/2013

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5358, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1954