Skip to content

939 Linden La

Union, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 17, 2012

Property Information

Block3202
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
41%
Improvement Value:$28,500
59%
Total Assessment$48,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,863+3.2%
2024$10,531+6.2%
2023$9,919+2.0%
2022$9,721+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 5895, Page 851Recorded2/23/2012

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 3594, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1955