Skip to content

919 Linden La

Union, NJ 07083

Built 1956

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block3202
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
43%
Improvement Value:$27,100
57%
Total Assessment$47,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,550+3.2%
2024$10,228+6.2%
2023$9,633+2.0%
2022$9,441+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 6406, Page 2827Recorded3/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956