Skip to content

700 Rahway Ave

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$1,625,000
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block3301
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionM&S2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
24%
Improvement Value:$162,400
76%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,055+3.1%
2024$46,588+6.2%
2023$43,879+2.0%
2022$43,004+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,625,000

From:

To:

Sq Ft10,272DeedBook 6508, Page 286Recorded5/16/2023

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 5422, Page 909

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 4851, Page 308

Property Sale

Sale
$752,000
DeedBook 3415, Page 666