Skip to content

2698 Route 22,Center

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block3407
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,200
47%
Improvement Value:$122,200
53%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,497+3.1%
2024$49,925+6.2%
2023$47,022+2.0%
2022$46,085+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 5961, Page 896NU CodeGovernment (15)Recorded7/17/2013