Skip to content

192 Locust DrUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$373,000
Last Sale Date
Mar 6, 2016

Property Information

Block3502
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
39%
Improvement Value:$32,400
61%
Total Assessment$52,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,779+3.1%
2024$11,420+6.2%
2023$10,756+2.0%
2022$10,541+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$373,000

From:

To:

DeedBook 6111, Page 617Recorded3/28/2016

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 6016, Page 784NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953