Skip to content

681 Pinewood RdUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$672,000
Last Sale Date
Sep 9, 2024

Property Information

Block3502
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
46%
Improvement Value:$24,300
54%
Total Assessment$45,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,125+3.1%
2024$9,816+6.2%
2023$9,245+2.0%
2022$9,061+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$672,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 6559, Page 2937NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/17/2024

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5340, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1953