Skip to content

2750 Academy RdUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block3601
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
42%
Improvement Value:$30,300
58%
Total Assessment$51,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,600+3.1%
2024$11,246+6.2%
2023$10,592+2.0%
2022$10,381+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 6207, Page 443Recorded8/11/2017

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 5802, Page 409NU CodeFamily (1)Recorded2/4/2010

Property Built

Built

Year Built: 1953