Skip to content

2702 Andrea RdUnion, NJ 07083

Built 1969

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block3602
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,649
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
40%
Improvement Value:$31,800
60%
Total Assessment$52,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,824+3.2%
2024$11,463+6.2%
2023$10,796+2.0%
2022$10,581+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,649DeedBook 6419, Page 2665Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 5997, Page 128NU CodeFamily (1)Recorded3/31/2014

Property Built

Built

Year Built: 1969