Skip to content

2706 Andrea RdUnion, NJ 07083

Built 1969

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block3602
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
35%
Improvement Value:$37,900
65%
Total Assessment$58,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,031+3.2%
2024$12,633+6.2%
2023$11,898+2.0%
2022$11,661+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$431,000
DeedBook 5669, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1969