Skip to content

766 Hemlock RdUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
May 4, 2001

Property Information

Block3605
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
46%
Improvement Value:$24,400
54%
Total Assessment$44,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,013+3.1%
2024$9,708+6.2%
2023$9,143+2.0%
2022$8,961+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 5116, Page 168

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 3876, Page 151

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3558, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1953