Skip to content

783 Pinewood Rd

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 1996

Property Information

Block3606
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
53%
Improvement Value:$18,100
47%
Total Assessment$38,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,605+3.1%
2024$8,343+6.2%
2023$7,857+2.0%
2022$7,701+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953