Skip to content

755 Pinewood Rd

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
May 26, 2004

Property Information

Block3606
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
51%
Improvement Value:$19,700
49%
Total Assessment$40,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,985+3.1%
2024$8,711+6.2%
2023$8,204+2.0%
2022$8,041+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 5432, Page 993

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5059, Page 75

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4661, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1953