Skip to content

2779 Larch StUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 26, 2015

Property Information

Block3607
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
38%
Improvement Value:$36,500
62%
Total Assessment$59,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,209+3.1%
2024$12,806+6.2%
2023$12,062+2.0%
2022$11,821+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5646, Page 358

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5143, Page 284

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3714, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1953