Skip to content

2774 Killian PlUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block3607
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
52%
Improvement Value:$20,900
48%
Total Assessment$43,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,656+3.2%
2024$9,361+6.2%
2023$8,817+2.0%
2022$8,641+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 6037, Page 322Recorded12/23/2014

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 5294, Page 103

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4576, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1953