Skip to content

2775 Spruce StUnion, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Date
Sep 14, 1979

Property Information

Block3611
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage54.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
51%
Improvement Value:$22,600
49%
Total Assessment$46,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,393+3.1%
2024$10,076+6.2%
2023$9,490+2.0%
2022$9,301+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3196, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1948