Skip to content

2767 Spruce StUnion, NJ 07083

Built 1946

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 17, 2004

Property Information

Block3611
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
50%
Improvement Value:$21,200
50%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+3.1%
2024$9,123+6.2%
2023$8,592+2.0%
2022$8,421+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5454, Page 386

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5136, Page 230

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4865, Page 331

Property Sale

Sale
$144,500
DeedBook 4267, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1946