Skip to content

2809 Spruce StUnion, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 27, 1990

Property Information

Block3612
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
45%
Improvement Value:$25,800
55%
Total Assessment$46,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,483+3.2%
2024$10,163+6.2%
2023$9,572+2.0%
2022$9,381+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3670, Page 34

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3481, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1955