Skip to content

2504 Jay Pl

Union, NJ 07083

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block3708
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
39%
Improvement Value:$33,600
61%
Total Assessment$54,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,248+3.1%
2024$11,875+6.2%
2023$11,184+2.0%
2022$10,961+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From: PADMANABHAN, VIJAYAN C & USHA, PADMANABHAN, VIJAYAN C & USHA

To: DURHAM, TAHIRA, DURHAM, TAHIRA

Sq Ft1,628DeedBook 6315, Page 796Recorded4/3/2019

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5591, Page 79

Property Sale

Sale
$376,000
DeedBook 5399, Page 740

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4375, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1960