Skip to content

824 Mitchell Ave

Union, NJ 07083

Built 1960

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block3805
Lot44
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
43%
Improvement Value:$28,300
57%
Total Assessment$49,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,019+3.1%
2024$10,683+6.2%
2023$10,062+2.0%
2022$9,861+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From: PALMIERI,PETER & JOANN, PALMIERI,PETER & JOANN

To: SHAH-SEOKARRAN, SHAMSUN, SHAH-SEOKARRAN, SHAMSUN

DeedBook 6269, Page 408Recorded6/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960