Skip to content

2458 Terrill Rd

Union, NJ 07083

Built 1960

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block3901
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
40%
Improvement Value:$31,500
60%
Total Assessment$52,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,690+3.2%
2024$11,333+6.2%
2023$10,674+2.0%
2022$10,461+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From: GREEN, DANIEL & ARLENE R

To: FONSECA, STEVE - FETEIRA, KELLY

Sq Ft1,528DeedBook 6337, Page 131Recorded8/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960