Skip to content

2419 Brentwood Rd

Union, NJ 07083

Built 1960

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 5, 2016

Property Information

Block3904
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
36%
Improvement Value:$39,000
64%
Total Assessment$61,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,701+3.1%
2024$13,283+6.2%
2023$12,511+2.0%
2022$12,261+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From: VINCENTI, GENE & REGINA A, VINCENTI, GENE & REGINA A

To: LAMADRID, JUAN & MIRIAM, LAMADRID, JUAN & MIRIAM

DeedBook 6131, Page 974Recorded7/18/2016

Property Sale

Sale
$380,000

From: AMSTER, LILLIAN, AMSTER, LILLIAN

To: VINCENTI, GENE & REGINA A, VINCENTI, GENE & REGINA A

DeedBook 5984, Page 744Recorded12/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960