Skip to content

750 Garden St

Union, NJ 07083

Built 1960

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 28, 2003

Property Information

Block3904
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
36%
Improvement Value:$40,100
64%
Total Assessment$62,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,992+3.1%
2024$13,565+6.2%
2023$12,776+2.0%
2022$12,521+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5402, Page 115

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 4762, Page 332

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4187, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1960