Skip to content

915 Peach Tree Rd

Union, NJ 07083

Built 1958

Last Sale Price
$592,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block3909
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
41%
Improvement Value:$28,800
59%
Total Assessment$48,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+3.1%
2024$10,574+6.2%
2023$9,960+2.0%
2022$9,761+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$592,000

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 6553, Page 2073Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3436, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1958