Skip to content

1163 Magie Ave

Union, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block401
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SSG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
32%
Improvement Value:$42,900
68%
Total Assessment$63,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,103+3.1%
2024$13,673+6.2%
2023$12,878+2.0%
2022$12,621+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From: RIZZO, ANTONIO, RIZZO, ANTONIO

To: HENRIQUES, MANUEL, HENRIQUES, MANUEL

Sq Ft1,992DeedBook 6304, Page 495Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5570, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1955