Skip to content

327 Clermont Terr

Union, NJ 07083

Built 1954

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block401
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
49%
Improvement Value:$21,600
51%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,387+3.1%
2024$9,101+8.5%
2023$8,388+2.0%
2022$8,221+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6539, Page 2322Recorded3/13/2024

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

DeedBook 5922, Page 292NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/7/2012

Property Built

Built

Year Built: 1954