Skip to content

1177 Edgewood Pkwy

Union, NJ 07083

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block401
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,700
37%
Improvement Value:$38,800
63%
Total Assessment$61,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,746+3.1%
2024$13,326+6.2%
2023$12,552+2.0%
2022$12,301+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,512DeedBook 6602, Page 325Recorded11/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950